O modulových schodoch

O modulových schodoch

Modulové schody sa skladajú z jednotlivých modulov (segmentov). Tie do seba zapadajú ako stavebnice (preto často nazývané ako stavebnicové schody). Každý tento robustný oceľový modul nesie nášľapný stupeň. Ten je pri interiérových schodiskách z masívneho dreva, u vonkajších schodísk sú stupne z ocele s pozinkovaním (povrchová úprava proti korózii).

Modulové schodisko oceníte predovšetkým v prípade menšieho schodiskového priestoru – vyžadujú totiž oveľa menšie nároky na priestor, než bežné schodisko na zákazku a to pri zachovaní pohodlnej chôdze a moderného vzhľadu.

Základné delenie schodísk

 (najdôležitejšie parametre a rozdiely)

Pomocné vedľajšie schodisko

(modulové schody)

Hlavné schodisko

(výroba na zákazku)

 • väčší sklon schodiska (od 35 ° až 58 °), vhodné do menších priestorov a pre menšie stropné otvory
 • sú vhodné pre občasné chodenie, do mezonetu, pracovne, do miestnosti na spanie, ako výlez na pôdu a pod.
 • šírka ramena min. 55 cm
 • min. hĺbka nášľapu 13 cm
 • odporúčaná výška kroku do 23,5 cm
 • vzorec pre optimálny krok (2xvýška+čistá hĺbka nášľapu=63)
 • príklad: 2×23,5+16=63
 • odporúčaný výsledok: hodnota medzi 60-65
 • hlavné schodiská sú pohodlné na chôdzu, majú mierny sklon – obvykle do 35°, zaberú ale oveľa viac miesta a vyžadujú väčší stropný otvor
 • používajú sa v dome na spojenie dvoch poschodí domov alebo bytových jednotiek, kde je celodenná záťaž
 • šírka ramena by mala byť min. 90 cm
 • min. hĺbka nášľapu musí byť 21 cm + 4 cm presah (obvyklá čistá hĺbka nášľapu býva okolo 25 cm)
 • výška kroku sa obvykle pohybuje okolo 18-19 cm
 • vzorec pre optimálny krok (2xvýška+čistá hĺbka nášľapu=63
 • príklad: 2×19+25=63
 • odporúčaný výsledok: hodnota medzi 60-65

 

Naše modulové schodiská sú vhodné prevažne ako vedľajšie schodisko. Vybrané modely ale disponujú parametrami konkurujúcimi hlavnému schodisku.

Schody na půdu Atrium Mini Plus
Schodiště do tvaru L
Točité schody Minka s černou konstrukcí a sloupky zábradlí
Levné ocelové schody v antracit barvě
Venkovní schodiště Minka Rondo Zink Plus

Prečo zvoliť modulové schody?

sú až niekoľkonásobne lacnejšie ako schodisko na zákazku;

dlhoročná životnosť a výborná kvalita spracovania schodiska vďaka rokmi overenej štandardizovanej výrobe;

moderný dizajn a malá priestorová náročnosť;

úspora nákladov za montáž schodiska – zvládnete zostaviť jednoducho svojpomocne (viď. videonávody) / alebo možnosť objednania odbornej montáže;

každý modul je výškovo nastaviteľný (pri väčšine modulových schodísk) – jednoduché prispôsobenie pre vašu výšku podlažia;

je ľahké ich prepraviť k zákazníkovi a potom aj do miesta inštalácie (väčšinou europaleta – box vo výške do 1,5 metra);

možnosť výberu varianty schodiska – farba konštrukcie, materiál stupňov, typ zábradlia a madla, bez ďalších príplatkov .

Mlynárskej (pôdne) schody

Malé modulové schodisko (šírka stupňa 60 cm) s vyšším nášľapom, ktorý je možné veľmi jednoducho nastavovať tak, aby výška schodiska pasovala presne pre Vašu výšku podlažia. Oceľová konštrukcia sa skladá z jednotlivých modulov (segmentov), ktoré do seba presne zapadajú. Tieto schody zmestia aj do veľmi malých priestorov. Schodisko je možné jednoducho zatočiť (až do tvaru písmena U), čím ľahko prispôsobíte miesto nástupu na schodisko. Príklady rozloženia nájdete pri každom modeli.

Sú vhodné aj do loftových bytov, kde oceníte ich moderný dizajn a zároveň funkčnosť a praktickosť. Často sú používané ako pomocné schodiská do podkrovia či na pôdu, kde nie je potrebné veľké schodisko.

Priame a lomené schody

Priame: Rovné schodisko v tvare I. Vybrané modely konkurujú parametrom hlavného schodiska domu. Majú robustnú oceľovú konštrukciu z modulov, ktoré možno rovnako ako mlynárske schodisko jednoducho zostaviť svojpomocne. Nášľapy z masívneho dreva s možnosťou výberu odtieňa vytvoria zo schodiska moderný prvok Vášho interiéru.

Väčšina modelov priamych schodísk je možné zostaviť aj ako schodisko do oblúka – to možno dosiahnuť jednoduchým natočením jednotlivých modulov podľa požadovaného uhla.

Lomené: Zostava lomeného schodiska obsahuje jeden, alebo dva špeciálne rohové stupne (podestu), vďaka ktorému je možné schodisko zostaviť do tvaru L alebo U. Parametre tohto typu schodiska sú rovnaké ako parametre priamych schodísk. Skladajú sa z robustnej oceľovej chrbticovej konštrukcie a zo stupňov z masívneho dreva. Zostavenie takého schodiska je rovnako jednoduché a zvládnete ho ľahko aj svojpomocne.

Vďaka lomenému schodisku môžete elegantne vyriešiť problém s miestom nástupu na schodisko a tiež problém s menším schodiskovým priestorom.

Točité schody

Točité schodisko vyžadujúce menší schodiskový priestor a stropný otvor. Skladajú sa z jednotlivých modulov, ktoré sa postupne montujú na seba a z nášľapov z masívneho dreva, prípadne kovových nášľapov.

V tejto kategórii si môžete vybrať z niekoľkých rôznych priemerov a to od 120 cm až po 169 cm. Aj tieto schodiská sú nastaviteľné pre rôznu výšku podlažia (pomocou vymedzovacích podložiek).

Vonkajšie schody

Priame a točité schody pre vonkajšie použitie, ktoré budú modernou dominantou Vášho domu. Oproti interiérovým schodom majú kovové aj nášľapy. Tieto nášľapy sú buď roštového typu, alebo s protišmykovým ryhovaním. Celé modulové schody sú pozinkované, dokáže tak odolávať dažďu, snehu, slnku a iným poveternostným podmienkam.

Výšku stupňa a teda aj výšku celého schodiska je možné nastaviť pomocou vymedzovacích krúžkov. Schodisko je možné rovnako ako ostatné typy zostaviť jednoducho svojpomocne.


Montáž modulových schodísk

Dodané schodisko si môžete zostaviť aj sami svojpomocne a to len so základným náradím. Ku každému schodisku dodávame montážne návody, prípadne sú na stiahnutie na našom webe. Pozrieť sa môžete aj na naše montážne videá.

Montáž schodiska si však môžete u nás aj objednať, montujeme stavebnicové schodisko po celej ČR a SR.


DISTRIBÚCIA ZNAČIEK

V našom e-shope nájdete schodisko najvyššej kvality výrobcov s dlhoročným pôsobením na európskom trhu.

Minka – rakúsky výrobca špecializujúci sa na výrobu modulových schodísk už viac ako 60 rokov. Viac o spoločnosti Minka tu.

TLC Asta – poľsko-švédsky výrobca kvalitných modulových schodísk Asta pre vonkajšie aj vnútorné využitie.

Atrium – poľský výrobca modulových schodísk pôsobiaci na trhu už viac ako 20 rokov. Viac na webe Atriumsystem.eu

Adaco – český výrobca schodísk a zábradlia. Viac na webe aschody.cz


You've just added this product to the cart: