O modulových schodoch

O modulových schodoch

Čo sú modulové schody?

Modulové schody získali svoj názov zo svojej základnej vlastnosti – skladajú sa z jednotlivých modulov, čiže segmentov. Tie do seba zapadajú ako stavebnica (preto často nazývané ako stavebnicové schody). Každý tento robustný oceľový modul nesie nášľapný stupeň. Ten je u interiérových schodísk z masívneho dreva, u vonkajších schodísk sú stupňa z ocele s pozinkovaním (povrchová úprava proti korózii).

Modulové schodisko oceníte predovšetkým v prípade menšieho schodiskového priestoru. Vyžadujú totiž oveľa menšie nároky na priestor, než bežné schodisko na zákazku a to pri zachovaní pohodlnej chôdze a moderného dizajnu (viac o parametroch na “Ako vybrať schodisko“) . Viac o špecifikácii hlavného a vedľajšieho schodiska nájdete nižšie.

Schody na půdu Atrium Mini Plus
Schodiště do tvaru L
Točité schody Minka s černou konstrukcí a sloupky zábradlí
Levné ocelové schody v antracit barvě
Venkovní schodiště Minka Rondo Zink Plus

Prečo zvoliť modulové schody?

sú až niekoľkonásobne lacnejšie než schodisko na zákazku;

✓ dlhoročná životnosť a výborná kvalita spracovania schodiska vďaka rokmi overené štandardizované výrobe;

✓ moderný design a malá priestorová náročnosť;

✓ úspora nákladov za montáž schodiska – zvládnete zostaviť jednoducho svojpomocne (viď. videonávody);

každý modul je výškovo nastaviteľný (u väčšiny modulových schodísk) – jednoduché prispôsobenie pre vašu výšku podlažia;

je ľahké je prepraviť k zákazníkovi a potom i do miesta inštalácie (väčšinou europaleta – box vo výške do 1,5 metra);

možnosť výberu varianty schodiska – farba konštrukcie, materiál stupňov, typ zábradlia a madlá, bez ďalších príplatkov.

Rozdelenie modulových schodísk

Mlynárske (pôdne) schody

Malé schodisko (šírka stupňa 60 cm) s vyšším nášľapom, ktorý sa môže veľmi jednoducho nastavovať tak, aby výška schodiska vyšla presne do Vašej výšky podlažia. Oceľová konštrukcia skladajúci sa z jednotlivých modulov (segmentov), ktoré do seba presne zapadajú. Tieto schody zmestia aj do veľmi malých priestorov. Schodisko možno jednoducho zatočiť (až do tvaru písmena U). Príklady rozloženia nájdete v popise každého mlynárskeho schodisko v záložke “príklady rozloženie”.

Sú vhodné napríklad do loftov, kde oceníte ich moderný dizajn a zároveň funkčnosť a praktičnost.Často sú používané ako pomocné schodiska do podkrovia či na pôdu, kde nie je potreba veľkého schodiska.

Priame schody

Rovné schodisko v tvare I. Vybrané modely konkurujú parametrom hlavného schodiska domu. Majú robustnú oceľovú konštrukciu z modulov, ktoré možno rovnako ako mlynárske schodisko ľahko zostaviť svojpomocne. Nášľapy z masívneho dreva s možnosťou morenia do Vami vybraného odtieňa vytvorí zo schodiska moderný prvok Vášho interiéru.

Väčšina modelov priamych schodísk možno zostaviť aj ako schodisko do oblúka – to možno dosiahnuť jednoduchým natočením jednotlivých modulov podľa požadovaného uhla.

Lomené schody

Zostava lomeného schodiska obsahuje jeden, alebo dva špeciálne stupňa (podestu), vďaka ktorému je možné schodisko zostaviť do tvaru L alebo U. Parametre tohto typu schodiska sú rovnaké ako parametre priamych schodísk. Skladajú sa z robustnej oceľovej chrbticové konštrukcie a zo stupňov z masívneho dreva. Zostavenie takéhoto schodiska je rovnako jednoduché a zvládnete ho ľahko aj svojpomocne.

Vďaka lomenému schodisku môžete elegantne vyriešiť problém s miestom nástupu na schodisko a tiež problém s menším schodiskovým priestorom.

Točité schody

Točité schodisko vyžadujúce menšie schodiskový priestor a stropní otvor. Skladajú sa z jednotlivých modulov, ktoré sa postupne montujú na seba a z nášľapov z masívneho dreva, prípadne kovových nášľapov.

V tejto kategórii si môžete vybrať z niekoľkých rôznych priemerov a to od 120 cm až po 169 cm. Aj táto schodiská sú nastaviteľná pre rôznu výšku podlažia (pomocou vymedzovacích podložiek). Typy točitých schodísk bez možnosti nastavenia výšky stupňa pomocou vymedzovacích podložiek možno upraviť v určitom rozsahu na zákazku a to bez akéhokoľvek príplatku (rozmedzie úprav nájdete v parametroch konkrétneho schodiska).

Vonkajšie schody

Priame a točité schody pre vonkajšie použitie, ktoré budú dominantou Vášho domu. Oproti interiérovým schodom majú kovové aj nášľapy. Tieto nášľapy sú buď z roštového typu, alebo s protišmykovým ryhovaním. Celé schodisko je pozinkované, dokáže tak odolávať dažďu, snehu, slnku a iným poveternostným podmienkam.

Výšku stupňa a teda aj výšku celého schodiska možno nastaviť pomocou vymedzovacích krúžkov. V prípade modelu bez vymedzovacích krúžkov možno výšku stupňov schodisko zadarmo upraviť na zákazku. Schodisko možno rovnako ako ostatné typy zostaviť jednoducho svojpomocne.

Montáž modulových schodísk

Dodané schodisko si môžete zostaviť aj sami svojpomocne a to len so základným náradím. Ku každému schodisku dodávame montážne návody, prípadne sú k stiahnutiu na našom webe. Pozrieť sa môžete aj na naše montážné videa.

Montáž schodiska si však môžete u nás aj objednať, montujeme stavebnicové schodiská po celej SR a ČR

Základné delenie schodísk

Hlavné

• Obvykle sklon v rozmedzí 25 ° – 35 °. Podľa normy STN 73 4130 by také schodisko malo mať najmenšiu šírku schodiskového ramena 90 cm;
• vzťah medzi výškou h a čistú hĺbkou b schodiskového stupňa má byť 2h + b = 63 (odporúčané rozmedzie je 60 až 65),
obvyklá výška jednotlivého kroku hlavného schodiska je medzi 17-18 cm, najmenší požadovaná čistá hĺbka stupňa je 21 cm (celá stupnica aj s presahom pritom musia mať 25 cm);
• počet stupňov v jednom schodišťovom ramene môže byť najviac 16, u pomocných schodísk a u schodísk vnútri bytov najviac 18.

Vedľajšie

• Pre menej časté používanie, ide napríklad o vstup do podkrovia, loftov, kde sú miestnosti na spanie, pracovňa, alebo na pôdu či strechu domu;
• najmenšia požadovaná priechodná šírka ramena schodiska musí byť 55 cm a menšie ako u hlavných schodísk býva tiež hĺbka stupňa;
• výška jednotlivého kroku medzi okolo 21-22 cm a schody sú tak aj strmšie.

Naše modulové schodiská sú vhodné prevažne ako vedľajší schodiská. Vybrané modely ale disponujú parametre konkurujúce hlavnému schodisku.

DISTRIBÚCIA ZNAČIEK

V našom e-shope nájdete schodisko najvyššej kvality výrobcov s dlhoročným pôsobením na európskom trhu.

Minka – rakúsky výrobca špecializujúca sa na výrobu modulových schodísk už viac ako 60 rokov. Viac informácií tu.

Atrium – poľský výrobca modulových schodísk pôsobiaca na trhu už viac ako 20 rokov. Viac na webe Atriumsystem.eu