O modulových schodoch

O modulových schodoch

Čo sú modulové schody?

Modulové schody získali svoj názov zo svojej základnej vlastnosti – skladajú sa z jednotlivých modulov, čiže segmentov. Tie do seba zapadajú ako stavebnica (preto často nazývané ako stavebnicové schody). Každý tento robustný oceľový modul nesie nášľapný stupeň. Ten je u interiérových schodísk z masívneho dreva, u vonkajších schodísk sú stupňa z ocele s pozinkovaním (povrchová úprava proti korózii).

Modulové schodisko oceníte predovšetkým v prípade menšieho schodiskového priestoru. Vyžadujú totiž oveľa menšie nároky na priestor, než bežné schodisko na zákazku a to pri zachovaní pohodlnej chôdze a moderného dizajnu.

Schody na půdu Atrium Mini Plus
Schodiště do tvaru L
Točité schody Minka s černou konstrukcí a sloupky zábradlí
Levné ocelové schody v antracit barvě
Venkovní schodiště Minka Rondo Zink Plus

Prečo zvoliť modulové schody?

✓ sú až niekoľkonásobne lacnejšie než schodisko na zákazku;

✓ dlhoročná životnosť a výborná kvalita spracovania schodiska vďaka rokmi overené štandardizované výrobe;

✓ moderný design a malá priestorová náročnosť;

✓ úspora nákladov za montáž schodiska – zvládnete zostaviť jednoducho svojpomocne (viď. videonávody);

✓ každý modul je výškovo nastaviteľný (u väčšiny modulových schodísk) – jednoduché prispôsobenie pre vašu výšku podlažia;

✓ je ľahké je prepraviť k zákazníkovi a potom i do miesta inštalácie (väčšinou europaleta – box vo výške do 1,5 metra);

✓ možnosť výberu varianty schodiska – farba konštrukcie, materiál stupňov, typ zábradlia a madlá, bez ďalších príplatkov.

Mlynárske (pôdne) schody

Malé schodisko (šírka stupňa 60 cm) s vyšším nášľapom, ktorý sa môže veľmi jednoducho nastavovať tak, aby výška schodiska vyšla presne do Vašej výšky podlažia. Oceľová konštrukcia skladajúci sa z jednotlivých modulov (segmentov), ktoré do seba presne zapadajú. Tieto schody zmestia aj do veľmi malých priestorov. Schodisko možno jednoducho zatočiť (až do tvaru písmena U). Príklady rozloženia nájdete v popise každého mlynárskeho schodiska v záložke „príklady rozloženie“.

Sú vhodné napríklad do loftov, kde oceníte ich moderný dizajn a zároveň funkčnosť a praktičnost. Často sú používané ako pomocné schodiska do podkrovia či na pôdu, kde nie je potreba veľkého schodiska.

Priame a lomené schody

Priame: Rovné schodisko v tvare I. Vybrané modely konkurujú parametrom hlavného schodiska domu. Majú robustnú oceľovú konštrukciu z modulov, ktoré možno rovnako ako mlynárske schodisko ľahko zostaviť svojpomocne. Nášľapy z masívneho dreva s možnosťou morenia do Vami vybraného odtieňa vytvorí zo schodiska moderný prvok Vášho interiéru.

Väčšina modelov priamych schodísk možno zostaviť aj ako schodisko do oblúka – to možno dosiahnuť jednoduchým natočením jednotlivých modulov podľa požadovaného uhla.

Lomené: Zostava lomeného schodiska obsahuje jeden, alebo dva špeciálne stupňa (podestu), vďaka ktorému je možné schodisko zostaviť do tvaru L alebo U. Parametre tohto typu schodiska sú rovnaké ako parametre priamych schodísk. Skladajú sa z robustnej oceľovej chrbticové konštrukcie a zo stupňov z masívneho dreva. Zostavenie takéhoto schodiska je rovnako jednoduché a zvládnete ho ľahko aj svojpomocne.

Vďaka lomenému schodisku môžete elegantne vyriešiť problém s miestom nástupu na schodisko a tiež problém s menším schodiskovým priestorom.

Točité schody

Točité schodisko vyžadujúce menšie schodiskový priestor a stropní otvor. Skladajú sa z jednotlivých modulov, ktoré sa postupne montujú na seba a z nášľapov z masívneho dreva, prípadne kovových nášľapov.

V tejto kategórii si môžete vybrať z niekoľkých rôznych priemerov a to od 120 cm až po 169 cm. Aj táto schodiská sú nastaviteľná pre rôznu výšku podlažia (pomocou vymedzovacích podložiek).

Vonkajšie schody

Priame a točité schody pre vonkajšie použitie, ktoré budú dominantou Vášho domu. Oproti interiérovým schodom majú kovové aj nášľapy. Tieto nášľapy sú buď z roštového typu, alebo s protišmykovým ryhovaním. Celé schodisko je pozinkované, dokáže tak odolávať dažďu, snehu, slnku a iným poveternostným podmienkam.

Výšku stupňa a teda aj výšku celého schodiska možno nastaviť pomocou vymedzovacích krúžkov. Schodisko možno rovnako ako ostatné typy zostaviť jednoducho svojpomocne.


Montáž modulových schodísk

Dodané schodisko si môžete zostaviť aj sami svojpomocne a to len so základným náradím. Ku každému schodisku dodávame montážne návody, prípadne sú k stiahnutiu na našom webe. Pozrieť sa môžete aj na naše montážné videa.

Montáž schodiska si však môžete u nás aj objednať, montujeme stavebnicové schodiská po celej SR a ČR


Základné delenie schodísk

Hlavné

• Obvykle sklon v rozmedzí 25 ° – 35 °. Podľa normy STN 73 4130 by také schodisko malo mať najmenšiu šírku schodiskového ramena 90 cm;
• vzťah medzi výškou h a čistú hĺbkou b schodiskového stupňa má byť 2h + b = 63 (odporúčané rozmedzie je 60 až 65),
obvyklá výška jednotlivého kroku hlavného schodiska je medzi 17-18 cm, najmenší požadovaná čistá hĺbka stupňa je 21 cm (celá stupnica aj s presahom pritom musia mať 25 cm);
• počet stupňov v jednom schodišťovom ramene môže byť najviac 16, u pomocných schodísk a u schodísk vnútri bytov najviac 18.

Vedľajšie

• Pre menej časté používanie, ide napríklad o vstup do podkrovia, loftov, kde sú miestnosti na spanie, pracovňa, alebo na pôdu či strechu domu;
• najmenšia požadovaná priechodná šírka ramena schodiska musí byť 55 cm a menšie ako u hlavných schodísk býva tiež hĺbka stupňa;
• výška jednotlivého kroku medzi okolo 21-22 cm a schody sú tak aj strmšie.

Naše modulové schodiská sú vhodné prevažne ako vedľajší schodiská. Vybrané modely ale disponujú parametre konkurujúce hlavnému schodisku.

DISTRIBÚCIA ZNAČIEK

V našom e-shope nájdete schodisko najvyššej kvality výrobcov s dlhoročným pôsobením na európskom trhu.

Minka – rakúsky výrobca špecializujúca sa na výrobu modulových schodísk už viac ako 60 rokov. Viac informácií tu.

Atrium – poľský výrobca modulových schodísk pôsobiaca na trhu už viac ako 20 rokov. Viac na webe Atriumsystem.eu


You've just added this product to the cart: